Sportowiec, bokser, olimpijczyk. Trener bokserskiej drużyny „Czarnych Słupsk”. Honorowy Obywatel Miasta Słupska.
Niemal całe życie Aleksego Antkiewicza wypełnione było sportem, przede wszystkim boksem. I to zarówno wtedy, gdy jako młody chłopak zaczynał swoją sportową karierę, gdy zdobywał pierwsze laury, gdy był mistrzem i wzorem dla młodzieży i wtedy, gdy jako trener uczył boksu swoich następców. Wychował wielu bokserów: mistrzów Polski, Europy, świata i medalistów olimpijskich. Był i pozostał wzorem nie tylko dla swoich wychowanków.
Urodził się 12 listopada 1923 roku w Katlewie. W 1947 roku dzięki wytężonej pracy i zapałowi zdobył mistrzostwo kraju i zasilił grono reprezentacji Polski. Reprezentował kraj na mistrzostwach Europy i wkrótce na pierwszej powojennej olimpiadzie, jaka odbyła się w 1948 roku w Londynie. Na olimpiadzie Aleksy Antkiewicz zdobył pierwszy po wojnie, historyczny, brązowy medal olimpijski.
Na tym jednak „Bombardier” nie poprzestał! Cztery lata później olimpijskie wicemistrzostwo w Helsinkach. W sumie przez osiem lat Aleksy Antkiewicz reprezentował Polskę w licznych spotkaniach międzynarodowych. Ostatni znaczący sukces jako zawodnik Aleksy odnotował na mistrzostwach Europy w Warszawie w 1953 roku zdobywając brązowy medal. Dwa lata później zakończył karierę zawodniczą i zaczął pracować jako trener w klubie Wybrzeże Gdańsk.
Osobny rozdział Jego życiorysu stanowi praca w Słupsku. W 1975 roku po utworzeniu województwa słupskiego, miejscowe władze postawiły na rozwój sportu, a w szczególności na boks. Do naszego miasta zaczęto ściągać wielu młodych i zdolnych zawodników, a wszystkimi działaniami związanymi z pozyskiwaniem nowej kadry kierował sam Aleksy Antkiewicz. Trenera do Słupska ściągnęli aktywni działacze MZKS „Czarni”. Jak się wkrótce okazało, potrzebował On zaledwie pięciu lat, aby prowincjonalny dotąd słupski klub, zdobył brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski. Pod Jego wodzą słupscy „Czarni” awansowali początkowo do II, a następnie do I ligi bokserskiej.
Przez następne lata trwała passa sukcesów słupskiego boksu pod wodzą wielkiego trenera. Rok 1983 – wicemistrzostwo Polski, rok 1984 – ten sam tytuł, rok 1990 mistrzostwo kraju, będące wielkim sukcesem i ukoronowaniem 16 letniej pracy Aleksego Antkiewicza w naszym mieście.
Aleksy Antkiewicz w uznaniu swoich zasług dla słupskiego sportu i promocji miasta został wyróżniony w 75 urodziny nadaniem przez Radę Miasta tytułu Honorowego Obywatela Miasta Słupska.
W swojej karierze stoczył 250 walk – 227 zwyciężył, 5 zremisował, 18 przegrał, zdobył następujące medale: olimpijskie srebrny – Helsinki 1952 i brązowy – Londyn 1948, mistrzostwa Europy brązowy w 1953 roku, pięciokrotny mistrz Polski 1947-1951. Występował 13 razy w reprezentacji kraju.
Pod koniec życia „Bombardier” zmagał się z nowotworem węzłów chłonnych. Niestety – choroba okazała się silniejsza. Aleksy Antkiewicz zmarł 3 kwietnia 2005 roku w wieku 82 lat.
Został pochowany w grobie rodzinnym w Gdańsku na cmentarzu „Salwator” przy ulicy Cmentarnej 2 na kwaterze 4, rząd 17, grób 1.
W dniu 28 czerwca 2006 roku uchwałą Nr LVIII/779/06 Rady Miejskiej w Słupsku rondu przy zbiegu ulic Kaszubskiej, Antoniego Madalińskiego i Tadeusza Kościuszki nadano imię Aleksego Antkiewicza.
Uroczyste otwarcie ronda nastąpiło 7 października 2006 roku w trakcie turnieju bokserskiego.
Fragment książki: „Słupszczanie – patroni słupskich ulic”, Słupsk 2007, autorzy: Andrzej Obecny, Ewa Gontarek, fot. A. Maślankiewicz, Z. Suliga, E. gontarek, A Obecny, Wikipedia